با افزایش استفاده کاربران از شبکه‏ های اجتماعی، شرکت ها نسبت به این رسانه ها و پیام های کاربران در مورد محصولاتشان حساس تر شده اند و در تلاش هستند تا با استفاده از نظرات مثبت و منفی کاربران، در جهت رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط مثبت خود اقدام کنند.  طی تحقیقاتی در مورد شبکه های اجتماعی نتایج زیر به دست آمد:
 
  • 59  درصد از مشتریان تجربیات خود را در مورد پشتیبانی شرکت ها به نمایش میگذارند.
  • 72  درصد از شرکت کنندگان، پیش از خرید محصول، سیاست های حمایت از مشتری شرکت ها را مطالعه و مورد بررسی قرار می دهند.
  • حداقل 84 درصد از شرکت کنندگان، سیاست های حمایت از مشتری را در نظر گرفته و آنها را در تصمیم گیری برای خرید مورد بررسی قرار می دهند.
  • 74  درصد از این افراد شرکت ها و برندها را براساس نظرات و تجربیات شخصی دیگران که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذارده اند، انتخاب می کنند.
  • 81  درصد از شرکت کنندگان بر این باورند که بلاگ ها، سیستم های ارزش دهی و تالارهای گفتگو می توانند دید بهتری در مورد خدمات پشتیبانی مشتریان ارائه دهند. اما با این وجود کمتر از 33 درصد این افراد معتقدند صاحبان کسب و کار نظر مشتریان را جدی خواهند گرفت.
بازاریابی-شبکه-های-اجتماعی 
با افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی برای به اشتراک گذاری نظرات دیگران، کار شرکت ها و کیفیت خدمات دهی آنها با چالش های زیادی روبه رو خواهد شد. با این وجود دیگر شرکت ها نمی توانند براحتی از کنار نظرات منفی کاربران بگذرند، چرا که در این صورت اعتبار و شهرت شرکت خدشه دار شده و رو به افول خواهد گذاشت.
از این رو مدیران شرکت ها باید به دنبال افزایش فعالیت هدفمند خود در این رسانه ها به منظور بالا بردن میزان ترافیک وب سایت و تبلیغات محصولات خود باشند. در این رابطه ما توصیه هایی را برای بالا بردن میزان فروش با استفاده از رسانه های اجتماعی در زیر آورده ایم:
 
1. برنامه ریزی و زمانبندی مناسبی برای تبلیغات خود داشته باشید:
دلایل برنامه ریزی در تبلیغات در رسانه های اجتماعی را می توان اینگونه بیان کرد.
  • صرفه جویی در زمان
  • ساده تر شدن کارها
  • انجام سریعتر کارها
بنابراین سعی کنید بر روی یک یا چند فعالیت تمرکز کنید تا بتوانید آنها را بهتر و سریعتر و کارآمدتر انجام دهید.
 
2. برای استفاده از رسانه‏ های اجتماعی هدف داشته باشید
بسیاری از افراد بر پر کردن وقت خود از این رسانه استفاده میکنند اما شما سعی کنید هدفمند از این رسانه استفاده کنید و از کاربران این رسانه ها برای جذب مشتری و افزایش ترافیک وب سایت استفاده کنید. در ابتدا این کار زمان زیادی نیاز دارد اما بعد از اینکه مشتریان به سطح معقولی برسند دیگر نیازی نیست وقت زیادی را صرف این کار کنید.
 
3. محدوده تمرکز خود را کمتر کنید
برای شناخت اینکه کدام رسانه ارتباط جمعی مناسب تر است ترافیک ورودی به وب سایت را بررسی کنید و رسانه اجتماعی صحیحی را انتخاب نمایید. شما همچنین می توانید فعالیت رقبای خود را نیز مورد مطالعه قرار دهید. تمرکز بر روی کاربران خاصی داشته باشید و سعی کنید تبلیغات خود متناسب با نوع محصول، سن، جنس، درآمد، محل زندگی و... باشد.
 
4. تحلیل رسانه های اجتماعی خود
به منظور اطلاع دقیق از سوالات و کامنت های مخاطبان خود در زمانیکه وقت چک کردن رسانه های اجتماعی خود را ندارید می توانید از ابزاری نظیر mention.com استفاده کنید.
 
5. متنوع باشید
پست های تکراری و یکنواخت حالت کسل کنندگی را در مشتریان ایجاد کرده و از رغبت آنها برای دیدن و توجه کردن به تبلیغات شما می کاهد.
 
6. با محتوای مناسب سعی کنید احساسات کاربران را تحریک کنید
تحریک احساسات کاربران باعث به اشتراک گذاری بیشتر تبلیغات در بین افراد میشود در هنگام تولید محتوا برای تبلیغات خود به این مسئله توجه داشته باشید.
 
7. تعامل با کاربران را بیشتر کنید
شما با فراهم آوردن مسابقات تعامل خود را با کاربران بیشتر کنید و باعث شوید که آنها از تجربیات خود بیشتر حرف بزنند.
 
8. فرهنگ مردم را در تبلیغات در نظر بگیرید.
فرهنگ مردم هر کشور و حتی در داخل کشورها متفاوت است. بنابراین باید در تبلیغات خود این مسئله را توجه داشته باشید.
 
9. برای تبلیغات در رسانه های اجتماعی استراتژی داشته باشید
سعی کنید در بیان تبلیغات خود اهداف واضح، مخاطبین مشخص، سیاست رسانه اجتماعی و... برای شما روشن باشد. بدون داشتن یک استراتژی وقت و هزینه خود را هدر خواهید داد.
 
10. تمرکز و نظم در رسانه های اجتماعی
در ابتدای کار سعی کنید که بر روی یک رسانه اجتماعی تمرکز کنید و بعد از آن فعالیت خود را بر روی رسانه های متعدد گسترش دهید. ارسال پیام های تبلیغاتی ناهماهنگ در رسانه های متنوع شما را خسته و به مرور باعث عدم جذب شدن کاربران و بی اعتمادی آنان میشود.
 
11. بیش از حد از  برند خود صحبت نکنید
کاربران این حق را دارند تا از محصولات و خدمات شما اطلاعاتی داشته باشند و همچنین سعی کنید با مطالبی احساس نزدیکی خود با کاربران را بالا ببرید. در واقع شما می توانید از قانون 5-3-2 استفاده نمایید. 5 مورد محتوای مرتبط اما از سوی دیگران، 3 مورد محتوای مرتبط از سوی خودتان، 2 مورد هم مطالب سرگرم کننده.
 
منبع: http://www.web24.ir